Prawo i lewostronność - jest to naturalne jednostronne skrzywienie, które przejawia się tym, że w ruchu po linii prostej koń będzie wyginał się w stronę bardziej dla niego odpowiednią.
KONIE LEWOSTRONNE wyginać się będą w PRAWO
KONIE PRAWOSTRONNE - W LEWO
Podobnie, koń prawostronny się spłoszy, będzie się starał wyminąć przeszkodę lewą stroną, a przy odmowie skoku, uskoczy w lewo, gdy zaś poniesie jeźdźca, zwykle odbywać się to będzie na lewą rękę.
Przyczyną jest lepsze rozwinięcie jednej z półkul mózgowych. Można to porównać do ludzi praworęcznych (prawostronność) i leworęcznych (lewostronność). Człowiekowi praworęcznemu trudno byłoby pisać lewą ręką i na odwrót. Podobnie koniowi prawostronnemu łatwiej będzie zagalopować z lewej nogi, mięśnie grzbietu z prawej strony są lepiej rozwinięte (siodło może zawsze przekrzywiać się w lewo mimo, iż jest prawidłowo założone), podobno grzywa układać się będzie na lewą stronę, przy najeździe na przeszkodę łatwiej będzie mu zejść na lewą nogę, natomiast źrebię przy pierwszym zagalopowaniu, będzie chętniej zaczynać z konkretnej nogi. Na mniejszym kole konie galopujące w niewygodną stronę mogą zacząć krzyżować.
W pracy z koniem należy starać się konia naprostować. Wymaga to wielotygodniowej pracy, częstego zagalopowania ze strony sprawiającej problem, tą samą stroną w miarę możliwości omijać przeszkody w terenie, itd. Prostowanie konia jest bardzo ważne. Jeżeli pozwolimy mu ciągle galopować w stronę dla niego wygodniejszą, na przykład w lewo, prawa przednia noga ulega przeciążeniu i może to doprowadzić do kontuzji. Sytuacja wygląda nieciekawie, kiedy jeździec praworęczny dosiada konia prawostronnego, wtedy obojgu będzie lepiej galopować na lewą rękę, więc jeździec będzie unikał galopu z prawej nogi, a wtedy koń jeszcze bardziej się wykrzywia.
Większość koni przejawia tendencje do prawostronności, podobnie jest u ludzi (zdecydowana większość jest praworęczna). Należy mieć to na uwadze i jak najszybciej rozpocząć pracę z prostowaniem konia, co ma ogromne zastosowanie zarówno w ujeżdżeniu (na przykład wygięcie w trawersie) jak i przy skokach (najazdy i zejścia po przeszkodzie). Również na wyścigach niektóre konie lewostronne będą gorzej wypadać na torach prawostronnych. Naprostowany koń podczas gonitwy będzie zmieniał sobie nogi na prostych odcinkach, co jest bardzo zdrowe dla kończyn. Koń skrzywiony zakręty będzie pokonywał w kontrgalopie, co jest o wiele bardziej wyczerpujące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz